Telewizja zarejestrowała skandaliczne zachowanie kiboli Juventusu w trakcie meczu z PSG. Kibice używający nazwy – fani Starej Damy, zostały uwiecznione na wykonywaniu salutów które W XX wieku stały się popularnym pozdrowieniem używanym przez ugrupowania faszystowskie, a także rasistowskich gestów i odgłosów w stronę kibiców gospodarzy.
Na nagraniu widać grupę osób, z których część najpierw kilkukrotnie sugestywnie prostuje rękę, wykonując coś na wzór nazistowskiego salutu, a część decyduje się na dodanie także odgłosów i gestów przypominających zachowanie małp. Wszystko skierowane w kierunku sektorów zajmowanych przez kibiców gospodarzy.
Na dzień dzisiejszy nie wiadomo czy UEFA podejmie jakieś kroki w kwestii wszczęcia śledztwa w sprawie zachowania fanów w trakcie wczorajszego meczu w Paryżu.
Przypomnijmy że już 2018 roku Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której ‘wzywa krajowe federacje sportowe i kluby piłkarskie do przeciwdziałania pladze rasizmu, faszyzmu i ksenofobii na stadionach i w świecie sportu poprzez potępianie i karanie osób odpowiedzialnych oraz poprzez promowanie pozytywnych działań edukacyjnych skierowanych do młodych kibiców we współpracy ze szkołami i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego’.
Jednocześnie Parlament Europejski ‘popiera i pochwala grupy społeczne i organizacje społeczeństwa obywatelskiego walczące z faszyzmem, rasizmem, ksenofobią i innymi formami nietolerancji oraz apeluje o ich ochronę’.
Rezolucja została uchwalona 25 października 2018 r. w związku ze wzrostem liczby neofaszystowskich aktów przemocy w Europie. Poprzez rezolucję parlament wyraził też głębokie zaniepokojenie ‘bezkarnością, z jaką grupy neofaszystowskie i neonazistowskie działają w niektórych państwach członkowskich’ i wzywa do stanowczego potępienia i karania przestępstw z nienawiści. W październiku 2018 r. polskie władze piłkarskie doprowadziły do odwołania na stadionach Ekstraklasy akcji ‘Pokaż Rasizmowi Czerwoną Kartkę’, podczas której zawodnicy i sędziowie mieli wyrazić sprzeciw wobec nietolerancji i uprzedzeń rasowych. Akcja miała się odbyć w ramach Tygodni Akcji Football People organizowanych w całej Europie przez sieć FARE (Football Against Racism in Europe) pod egidą UEFA.
Na podstawie: publicystyka.ngo.pl/interia.pl
foto:EPA/YOAN VALAT/PAP/Twitter