Jedna ze zmian to ustanowienie dziewięciotygodniowego urlopu dla ojca dziecka, za który miałby on otrzymywać zasiłek stanowiący 70 proc. jego wynagrodzenia.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje nad zmianami w Kodeksie pracy dla rodziców. Zmiany są konieczne ponieważ rząd jest zmuszony do dostosowania polskiego prawa do dyrektyw UE. Jedna z nich dotyczy równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Jedną z bardzo istotnych zmian, którą planuje wprowadzić resort, zalicza się ustanowienie dziewięciotygodniowego urlopu rodzicielskiego przeznaczonego wyłącznie dla ojców dziecka w celu zbalansowania opieki nad dzieckiem pomiędzy rodzicami. Mężczyźni mają w tym przypadku otrzymać 70-proc. zasiłek.
Jak poinformowało Interię Biznes Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, "zgodnie z art. 8 ust. 3 dyrektywy 2019/1158 wysokość świadczenia przysługującego za okres nieprzenoszalnej części urlopu rodzicielskiego musi zostać ustalona w taki sposób, aby ułatwić korzystanie z urlopu rodzicielskiego przez oboje rodziców. Także z motywu 29 tej dyrektywy wynika, że aby zwiększyć zachęty dla pracowników będących rodzicami do korzystania z urlopów m.in. z urlopu rodzicielskiego należy przyznać pracownikom uprawnienie do odpowiedniego świadczenia pieniężnego podczas urlopu".
Według Unii Europejskiej, najważniejszym celem wprowadzenia zmian jest dostosowanie do unijnych dyrektyw, mających doprowadzić do osiągnięcie równości kobiet i mężczyzn pod względem szans na rynku pracy i traktowania w miejscu pracy poprzez ułatwienie pracownikom będącym rodzicami lub opiekunami godzenia życia zawodowego z życiem rodzinnym i (...) zachęcenie do równiejszego dzielenia się obowiązkami opiekuńczymi pomiędzy kobietami i mężczyznami”.
Obecnie urlop rodzicielski trwa 32 tygodnie po urodzenia jednego dziecka lub 34 tygodnie w przypadku, gdy urodzi się więcej dzieci. Planowane zmiany zakładają wydłużenie urlopu odpowiednio do 41 i 43 tygodni. Co ważne, ojciec i matka mają mieć zagwarantowane dziewięć tygodni urlopu, którego nie będzie można przenieść na drugiego rodzica. Na urlop rodzicielski matka może przejść po 20-tygodniowym urlopie macierzyńskim.
Mężczyznom przysługuje dwa tygodnie urlopu ojcowskiego - obecnie mogą go wykorzystać do ukończenia przez dziecko 24 miesięcy. Zakładane zmiany zakładają skrócenie tego okresu do 12 miesięcy.
Nowela ustawy zakłada, że po wprowadzeniu zmian matka dziecka sama wybierze sposób zasiłku. W pierwszej opcji , z której będzie mogła skorzystać mama, to wybór wariantu w którym otrzymywałaby ona 100 proc. pensji w okresie urlopu macierzyńskiego, zaś później, na urlopie rodzicielskim dostawałaby 70-proc uposażenia. Kolejną opcją jest złożenie w ciągu 21 dni od porodu wniosku do pracodawcy lub ZUS o wypłatę zasiłku macierzyńskiego i rodzicielskiego w wysokości 81,5 proc. zarobków. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przekonuje, że w praktyce oboje rodzice będą mogli otrzymać taką samą wysokość wysokości zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego.