Projekt aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. został przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd może planuje przyjąć projekt  4 kwietnia. Do takich informacji dotarli dziennikarze dziennika Rzeczpospolita.

Według aktualizacji, polska energetyka ma się opierać na odnawialnych źródłach energii (OZE). Z tych źródeł ma pochodzić ponad  50 proc. produkowanej w kraju energii. Natomiast 20 proc. dostarczanej energii ma pochodzić z atomu.  

"Według nowych założeń już za siedem lat z wiatru na lądzie i morzu oraz ze słońca Polska będzie pokrywać niemal 47 proc. zapotrzebowania na prąd. Dość powiedzieć, że w 2022 r. było to tylko 17 proc.  Kluczowa dla uzupełnienia dostaw prądu z OZE energia jądrowa pojawić się ma w zauważalnym stopniu w 2035 r., zaspokajając potrzeby kraju w prawie 10 proc." - czytamy w Rzeczpospolitej.

Aktualizacja przynosi złe wieści dla branży węgla kamiennego. Projekt bowiem zakłada ograniczenie produkcji prądu z węgla z obecnych 77 proc. do zaledwie 8 proc. Możnaby dodać: i tyle w temacie deklaracji polskich polityków, zapewniających, że moglibyśmy wydobywać węgiel i produkować z niego energię jeszcze przez 200 lat. W obowiązującej jeszcze strategii udział produkcji prądu z paliw kopalnianych wynosi 11,3%.

Pozostałe 15% ma być produkowane z gazu.

Według  Ministerstwo Klimatu i Środowiska aktualizowana polityka energetyczna Polski będzie uwzględniać czwarty filar – suwerenność energetyczną, której szczególnym elementem jest zapewnienie szybkiego uniezależnienia krajowej gospodarki od importowanych paliw kopalnych z Federacji Rosyjskiej.

W dalszej części resort wykłada kolejne ambitne założenia. Jak czytamy w aktualizacji,

„Założenia przewidują zwiększenie dywersyfikacji technologicznej i rozbudowę mocy opartych o źródła krajowe, w tym dalszy rozwój odnawialnych źródeł energii i konsekwentne wdrażanie energetyki jądrowej oraz poprawę efektywności energetycznej, ale także dalszą dywersyfikację dostaw i zapewnienie alternatyw dla ropy naftowej i gazu ziemnego. Podejmowane działania będą ukierunkowane na rozwój nowych niskoemisyjnych technologii i ich integracji w systemie. Priorytetem pozostają działania wzmacniające rozwój sieci elektroenergetycznych i magazynowania energii, jednocześnie w sytuacji niepewności na rynku gazu ziemnego okresowemu zwiększaniu może ulegać wykorzystanie jednostek węglowych. Polska będzie również podejmować wysiłki negocjacyjne w celu reformy mechanizmów polityki klimatycznej Unii Europejskiej (UE), tak aby możliwe było przeprowadzanie niskoemisyjnej i ambitnej transformacji, kontrybuując do realizacji celów UE, przy uwzględnieniu czasowego zwiększonego wykorzystania konwencjonalnych mocy wytwórczych.”