Na XX Zjeździe KPCh zostaną ogłoszone kluczowe decyzje, które zdefiniują główne kierunki polityki Chińskiej Republiki Ludowej na najbliższe pięć lat. Podjęte także zostaną ważne decyzje personalne. Wszystko to będzie miało istotny wpływ również na sytuację międzynarodową.
Xi
16 października w Wielkiej Hali Ludowej na Placu Niebiańskiego Spokoju w Pekinie rozpocznie się XX Zjazd Komunistycznej Partii Chin. Zjazdy KPCh odbywają się co pięć lat, zwykle jesienią. W zjeździe weźmie udział ponad 2000 delegatów. Ostatni, XIX Zjazd odbył się w 2017 roku.
Wielu komentatorów uważa, że tegoroczny XX Zjazd jest najważniejszym tego typu wydarzeniem od czterdziestu lat. Dlaczego?
Po pierwsze, przekonamy się czy obecny Sekretarz Generalny KPCh, 69-letni Xi Jinping, zostanie wybrany ponownie na to stanowisko. Xi sprawuje tę funkcję już dwie kadencje, czyli przez ostatnie dziesięć lat. Jest bardzo prawdopodobne, że sprawowanie funkcji Genseka zostanie przedłużone na następne pięć lat. Niewykluczone też jest, że Zjazd przyzna tę funkcję Xi dożywotnio. Obecnie, Xi Jinping pełni także funkcje przewodniczącego (prezydenta) ChRL i przewodniczącego Centralnej Komisji Wojskowej, która sprawuje kontrolą nad Chińską Armią Ludowo-Wyzwoleńczą a także policją i służbami.
Po drugie, poznamy skład Komitetu Centralnego KPCh (około 200 członków stałych), Biura Politycznego KC (ostatnio liczyło ono 25 członków) oraz, co najistotniejsze, Komitetu Stałego Biura Politycznego KC KPCh, które po XIX Zjeździe liczyło 7 członków. Byli to: Xi Jinping, Li Keqiang - premier ChRL, Li Zhanshu - przewodniczący Komitetu Stałego Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, Wang Yang - przewodniczący Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin, Wang Huning - I Sekretarz Sekretariatu KPCh, uważany za wpływowego ideologa partyjnego, Zhao Leji - Sekretarz Centralnej Komisji Kontroli Dyscypliny (partyjnej), Han Zheng - wicepremier ChRL.
Wyżej wymieniona siódemka przez ostatnie 5 lat skupiała olbrzymią władzę, mając wpływ na kluczowe decyzje dotyczące zarówno polityki wewnętrznej jak i zagranicznej ChRL. Chiny to gigantyczny kraj, który obecnie zamieszkuje mniej więcej 1,4 miliarda ludzi. Skład nowego Komitetu Stałego BP KC KPCh będzie papierkiem lakmusowym chińskiej polityki na najbliższe kilka lat.
Jeśli członkami tego ciała zostaną w większości ludzie powiązani z Xi Jinpingiem, będzie to oznaczać kontynuację polityki prowadzonej przez KPCh po dojściu do władzy Xi w 2012 roku.
Jednak obserwatorzy z zewnątrz mogą tylko spekulować, czy tak się faktycznie stanie.
Po trzecie, prawdopodobnie zostaną zatwierdzone zmiany w Konstytucji KPCh. Niestety, nie wiemy na czym one mają polegać. Przedstawione również będzie sprawozdanie z działalności ustępującego KC KPCh. Przyjęcie tego sprawozdania wydaje się formalnością. Sprawozdanie przedstawi również Centralna Komisja Kontroli Dyscypliny.
Żeby umożliwić Czytelnikom wczucie się w atmosferę zbliżającego się zjazdu, zacytuję fragment artykułu zamieszczonego ostatnio w organie KPCh, People’s Daily:
W ciągu ostatnich pięciu lat Komitet Centralny KPCh z towarzyszem Xi Jinpingiem w jego centrum zjednoczył i poprowadził całą partię, siły zbrojne i ludność wszystkich grup etnicznych do skutecznego radzenia sobie z poważną i złożoną sytuacją międzynarodową oraz serią poważnych wyzwań i zagrożeń oraz w energiczny sposób popychał naprzód Socjalizm z Chińską Charakterystyką w Nowej Erze.